Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nie tylko jedną z najczęstszych przyczyn umieralności, ale także inwalidztwa, przedwczesnego zakończenia kariery zawodowej i życiowej niesamodzielności. Pomimo powszechnego występowania tej choroby w ludzkiej populacji (szacunkowo choruje około 380 milionów osób), wiedza na temat POChP wciąż jest dość ograniczona. Wiele osób nie wie np., jakie są objawy POChP, przez co zgłasza się do lekarza na późnym etapie choroby. Przeczytaj o najważniejszych i najbardziej niepokojących objawach, które mogą wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Co trzeba wiedzieć o POChP?
POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba układu oddechowego, która jest wywołana stanem zapalnym w drogach oddechowych. Powoduje ją długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, w szczególności:
- Dym tytoniowy.
- Pyły.
- Gazy.
POChP prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Bezpośrednią konsekwencją choroby jest przewlekłe niedotlenienie organizmu, co rzutuje na wszystkie funkcje życiowe, w tym pracę układu sercowo-naczyniowego.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może współwystępować z szeregiem innych chorób, by wymienić tylko osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Kto choruje na POChP?
Najliczniejszą grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc stanowią osoby, które palą lub paliły (również biernie) wyroby tytoniowe. To wciąż użytkownicy tytoniu najczęściej chorują na POChP, mając codzienny, regularny kontakt z toksycznymi związkami chemicznymi wywołującymi zmiany w drogach oddechowych.
Drugim istotnym czynnikiem ryzyka POChP jest dziś zanieczyszczenie powietrza. Toksyny i pyły zawieszone tworzące zjawisko smogu przenikają do układu oddechowego, mogąc wywołać stan zapalny i tym samym zapoczątkować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Na POChP chorują również osoby narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe – pyły i opary chemiczne – z tytułu wykonywanych obowiązków zawodowych. Można tutaj wymienić przede wszystkim górników, hutników, metalurgów, rolników, mechaników, operatorów maszyn, kosmetyczki, fryzjerów, sprzątaczki czy budowlańców.
Oto cztery podstawowe objawy POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba może przez długi czas nie dawać żadnych objawów lub są one na tyle nieswoiste, że wiele osób nie zwraca na nie większej uwagi. Jednak znajdując się w grupie ryzyka POChP nie można bagatelizować nawet z pozoru niegroźnych sygnałów wysyłanych przez organizm.
Do podstawowych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczamy:
- Przewlekły kaszel– o nieustalonej przyczynie, niemający charakteru napadowego, nasilający się pod wpływem czynników drażniących (np. dymu tytoniowego).
- Duszność – zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w stanie spoczynku (np. podczas snu). Duszność jest szczególnie niepokojącym objawem u osób relatywnie młodych, do tej pory aktywnych fizycznie, mających coraz większe trudności z np. uprawianiem sportu, pracą w ogrodzie etc.
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancja wysiłku– objawiająca się męczliwością, wolną regeneracją organizmu, awersją do sportu, z czasem też unikaniem podejmowania jakichkolwiek aktywności oraz postępującymi trudnościami z wykonywaniem nawet podstawowych czynności dnia codziennego.
Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Masz objawy POChP? Idź do lekarza!
Jeśli masz powyżej 40 lat, znajdujesz się w jednej z grup ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, a przy tym obserwujesz u siebie wymienione objawy POChP (nie muszą występować jednocześnie), to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ.
Lekarz rodzinny przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i na tej podstawie podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na specjalistyczną konsultację w poradni pulmonologicznej.
W przypadku zdiagnozowania POChP (na podstawie m.in. wyników badania spirometrycznego), zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Ma ono na celu złagodzenie objawów (zmniejszenie ich nasilenia) i tym samym danie szansy na zachowanie samodzielności i relatywnie dobrego komfortu życia.